سامانه سنهاب چیست

شاید برایتان پیش آمده که تاریخ انقضای بیمه نامه خود را فراموش کرده باشید یا در جریان حادثه ای،  بخواهید از میزان پوشش خسارت بیمه نامه ای همانند بیمه  بدنه یا شخص ثالث خود مطلع شوید. این مساله اهمیت بیشتری می یابد، اگر بدانید درصورتی که از تاریخ سررسید انقضای بیمه نامه بدنه  و ثالث بگذرد، علاوه بر محدودیت در پوشش های مالی، جریمه هایی نیز به شما تعلق می گیرد.

گاهی نیز می خواهید برای زندگی و هزینه ها پیش بینی هایی داشته باشید و دانستن تاریخ سررسید انقضای بیمه نامه تان ضروری است  تا قبل از سررسید ، برنامه ریزی مالی  کرده و سپس نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.در دنیای آنلاین و پر مشغله امروز که استفاده از یادداشت های کاغذی جای خود را به نوتیفیکشن ها و سامانه ها داده اند، سازمان ها به ساده سازی  و تسریع فرایندها از طریق سامانه ها و اپلیکیشن ها  روی آورده اند.طراحی و پیاده سازی  چنین سامانه ای با عنوان سنهاب( سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه ) از دی ماه ۱۳۹۰ در دستورکار واحد فاوای بیمه مرکزی قرار گرفت و در حال حاضر، شالوده اصلی آن طراحی شده  و در دسترس بیمه گزاران است.

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران

قبل از آن که به سامانه سنهاب بپردازیم، بهتر است اطلاعاتی درباره سازمان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.این  سازمان به صورت شرکت سهامی با هدف تنظیم و هدایت امور بیمه ای ایران و حمایت از حقوق بیمه شوندگان و بیمه گزاران ، اعمال نظارت دولت بر امور بیمه ای  درسال۱۳۵۰تاسیس گردید.

در دامنه اختیارات و وظایف بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱)تهیه اطلاعات ، تدوین داده ها و گزارش های موسسات فعال در صنعت بیمه ایران

۲)انجام بیمه های اتکایی اجباری

۳)تنظیم بازار نمایندگی و واسطه گری بیمه

۴)قبول یا واگذاری بیمه های اتکایی به موسسات بیمه داخلی یا خارجی

در راستای اهداف یاد شده ،سازمان بیمه  مرکزی جمهوری اسلامی ایران “سامانه سنهاب” را به منظور آسان سازی فرایند استعلام گیری بیمه نامه ها و بررسی  اصالت نمایندگان بیمه  مطرح کرد.

سنهاب چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟

سنهاب (سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه)، به گردآوری اطلاعات و فراهم سازی امکان نظارت و هدایت صنعت بیمه می پردازد.هدف اولیه ایجاد چنین سامانه ای ، ایجاد پایگاه داده ای آمار و اطلاعات شرکت های بیمه و دسترسی آسان دستگاه های نظارتی و وزارت اموراقتصادی و دارایی به اطلاعات عملکرد شرکت های بیمه گزار بود.ولی در طول مسیر طراحی و توسعه سنهاب، دامنه ماموریت آن بسط یافت و هدف جمع آوری اطلاعات و نظارت و هدایت شرکت های بیمه و حتی بیمه گزاران لحاظ شد.

قانون مدار کردن تهیه سامانه جامع کنترلگر، تسهیل دسترسی به اطلاعات شرکت های بیمه ، امکان ارائه ارزش سرویس های ارزش افزوده به بیمه گزاران و حتی شرکت های بیمه ، تجمع دقیق اطلاعات اصلی صنعت بیمه در بیمه مرکزی و و ارائه گزارش ها و داده ای موردنیاز به سازمان های ذی ربط نیز وزارت امور اقتصادی و دارایی و در نهایت یکپارچگی اطلاعات بیمه ای و اقتصادی کشور از اهداف طرح سامانه سنهاب محسوب می شوند.

مزایای سامانه سنهاب :

الف)درج کد یکتا بر بیمه شخص ثالث جهت نظارت بر عملیات صدور بیمه نامه و نظارت بر نمایندگان ، کارگزاران و محاسبه توانگری شرکت های بیمه گزار

ب)صحت و شفافیت اطلاعات صنعت بیمه که امکان داده کاوی و تحلیل و نتیجه گیری های دقیق

ج)قابلیت ارائه گزارش های سفارشی برای مدیریت ارشد سازمان ها د) تولید مکانیزه سالنامه آماری بیمه مرکزی به صورت آنلاین و پی دی اف دربرگیرنده صفر تا صد شرکت های بیمه در مقایسه با خودشان و جهان

ه) وجود زیرسیستم مکانیزه برای ثبت شکایات مردم : که با پیامک به آن ها کد رهگیری داده می شود.این شکایت ها در داخل کارتابل و کاملا مکانیزه در اختیار واحد رسیدگی به شکایات بانک مرکزی قرار می گیرد.

و) جامعیت اطلاعات ، دقت و امنیت بالا ، خطای اندک ، پاسخگویی به موقع

چه بیمه نامه هایی از سنهاب قابل استعلام است ؟

تا کنون، امکان استعلام بیمه نامه های شخص ثالث و بدنه در این سامانه فراهم شده است.بیمه گزاران از طریق پرتال بیمه مرکزی با وارد کردن شماره بیمه نامه، شرکت صادر کننده و کد ملی خود نسبت به استعلام صحت بیمه نامه ها اقدام می کنند.شاید بپرسید نحوه عملکرد سامانه چگونه است.از آن جا که هر یک از شرکت های بیمه پس از صدور بیمه نامه در تمام رشته ها باید اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند، افراد می توانند با ارجاع به سامانه سنهاب صحت بیمه نامه های خود را کنترل نمایند.

امکان استعلام صحت بیمه نامه از دو طریق پرتال مرکزی (www.centinsur.ir) و سامانه پیامک به شماره تلفن ۳۰۰۰۲۶۲۱ فراهم شده است:

امکان استعلام بیمه خودرو از طریق پیامک با استعلام سنهاب

الف ) استعلام از طریق شماره بیمه نامه

#شماره بیمه نامه چاپ شده*کدملی بیمه گذار*۱

ب)استعلام از طریق کد یکتا :

#شماره یکتای بیمه نامه*کدملی بیمه گذار*۱

با وارد سازی کد یکتا و کد ملی امکان استعلام گیری برایتان مقدور است ولی محدودیتی که وجود دارد این است که کد یکتا مربوط به همه بیمه‌ها نیست و در بالای بیمه‌نامه‌های جدید کد یکتا نوشته شده است .ثانیا،دقت نمایید که سیم کارت باید به نام شخص بیمه شده باشد در غیر این صورت امکان استعلام از این طریق وجود ندارد.

از آن جا که میزان مراجعه به سایت بیمه مرکزی بالاست و گاهی احتمال از دسترس خارج شدن این سایت وجود دارد، بیمه گزاران عزیز می توانند با مراجعه به سایت بیمه دات کام ، سامانه خرید ، مقایسه و استعلام آنلاین بیمه ،استعلام بیمه خود را  در ۲۴ ساعت شبانه روز ۷ روز هفته پیگیری کرده و فرایند مدنظر را سرعت بخشند.

نحوه استعلام بیمه نامه از سایت بیمه دات کام

 1. لینک زیر را در مرورگر خود درج نمایید : https://bimeh.com/sanhab-inquiry
 2. ۲) اطلاعات خود شامل نام شرکت بیمه گر، شماره بیمه نامه چاپ شده روی بیمه نامه ، شماره تلفن همراه  و کد امنیتی را در کادرهای مربوطه وارد نمایید
  • شیوه دیگر ورود اطلاعات در این صفحه ، ورود اطلاعات کد یکتا و کد ملی است
  • و در نهایت اطلاعات مفید دیگری که با استفاد از سایت سنهاب قابل پیگیری است، اطلاعات مربوط به اسامی نمایندگی های مجاز است:
   1. لینک زیر را وارد نمایید :

   https://www.centinsur.ir/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=173

   و وارد صفحه زیر شوید :

   1. با انتخاب گزینه ” اسامی نمایندگان بیمه ای مجاز ” می توانید به اطلاعات نام ، نشانی و اطلاعات تماس و … نمایندگی های مجاز جهت خرید های مطمئن خود دسترسی داشته باشید.

   پس با توجه به نکات  مذکور که به اهمیت  سنهاب می پردازد ، می توان گفت که کاربران می توانند  برای استعلام اصالت بیمه نامه هایی نظیر بیمه بدنه ، بیمه شخص ثالث، اعتبار آن ها و هم چنین بررسی اسامی و اصالت نمایندگی های مجاز می توان به سایت سنهاب مراجعه نمایند. کارگزاری رسمی بیمه دات کام جزو محدود کارگزاری های رسمی آنلاین صنعت بیمه به شمار می آید این برند با بیش از چندین هزار مشتری فعال توانسته است خدمات گسترده ای را در موضوعات مختلف خرید،مقایسه و استعلام  اینترنتی بیمه ارائه دهد.در این حوزه نیز ، سایت بیمه دات کام امکان استعلام بیمه های  بدنه و شخص ثالث را از سنهاب در سایت خود فراهم آورده است تا کاربران بتوانند به راحتی و با چند کلیک کوتاه از  اصالت بیمه نامه های خود نیز اطمینان حاصل نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *