نرخ بیمه موتورسیکلت ۱۴۰۰چگونه محاسبه می‌شود؟

نرخ بیمه موتورسیکلت ۱۴۰۰چگونه محاسبه می‌شود؟

بیمه موتور سیکلت و نرخ بیمه موتور در سال۱۴۰۰ و هچنین نحوه محاسبه هزینه بیمه موتور سیکلت را در این مقاله بخوانید:

موتور سیکلت، از جمله وسایل نقلیه است که از گذشته تا کنون در بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است. استفاده از آن بعد از گذشت سال‌ها، همچنان زیاد است. می‌توان گفت که نه تنها طرفداران این وسیله نقلیه کم نشده، بلکه روز به روز در حال افزایش است. بیشترین تقاضای خرید موتور سیکلت از طرف جوانان بوده است. این وسیله در بین افراد با سنین پایین‌تر طرفداران بسیاری دارد. به همین دلیل، در طول روز تعداد تصادفات و سوانح رانندگی زیادی به دلایل زیر با موتورسیکلت‌ها رخ می‌دهد:

 • نگذاشتن کلاه ایمنی
 • سرعت بسیار بالای افراد در هنگام رانندگی با موتورسیکلت
 • انجام حرکات خطرناک در خیابان‌ها و اتوبان‌های بسیار شلوغ

حال سوال اینجاست که برای پیشگیری از رخداد چنین سوانح و خساراتی چه می‌توان کرد؟

پیشگیری رخداد تصادف و سوانح ناشی از رانندگی با موتور سیکلت امکان پذیر نمی‌باشد؛ اما می‌توان خسارات مالی و جانی ناشی از این سوانح را تا حدودی کنترل کرد. امروزه بیمه‌های مختلفی برای اکثر وسایل نقلیه وجود دارد و در صورت پرداخت نرخ بیمه موتورسیکلت می‌توان وسیله‌ی نقلیه خود را بیمه کرد. استفاده از موتور به مراتب بیشتر از سایر وسایل نقلیه می‌باشد، لذا برای جلوگیری از رخداد سوانح رانندگی می‌توان برای بیمه‌‌ی آن اقدام کرد.

انواع بیمه موتورسیکلت

موتور سیکلت همانند خودروها دارای دو نوع بیمه می‌باشد:

 • بیمه بدنه‌ی موتور
 • بیمه شخص ثالث موتور.

محاسبه قیمت بیمه موتور سیکلت با توجه به انواع مختلف بیمه‌ی آن انجام می‌شود. باید اشاره کرد که، هزینه بیمه موتور در سال‌های مختلف تحت شرایط و عوامل گوناگونی تغییر یافته است. از جمله عواملی که بر محاسبه قیمت بیمه موتورسیکلت تاثیر می‌گذارد، می‌توان به سال تولید این وسیله اشاره کرد؛ هر چه موتور جدید‌تر باشد،هزینه‌ای که باید برای بیمه‌ی آن پرداخت شود کم‌تر است.

در ادامه به دیگر عوامل مهم و تاثیرگذارمحاسبه هزینه بیمه موتور سیکلت اشاره می‌کنیم. همچنین به محاسبه نرخ بیمه این وسیله‎ی نقلیه در سال ۱۴۰۰ نیز می‌پردازیم.

 

خرید بیمه موتور سیکلت

نرخ بیمه بدنه موتور در سال ۹۹ و عوامل موثر بر آن

همانطور که اشاره شد، موتور سیکلت دارای دو نوع بیمه‌ی مختلف است که عبارت‌اند از: بیمه بدنه‌ی موتور و بیمه‌ی شخص ثالث. محاسبه هزینه‌ی هر یک از این بیمه‌ها تحت شرایط و عوامل گوناگونی قرار داشته است. از جمله این عوامل سال تولید موتور است که قبلا به آن اشاره کردیم.

یکی از عوامل تاثیرگذار دیگر در هزینه‌ی بیمه‌ی این وسیله، نوع موتور :

 1. موتور‌های دوچرخ
 2. سه‌چرخ
 3. موتور گازی

است. به بیان دیگر، قیمت بیمه‌ی انواع مختلف موتورها می‌تواند وابسته به نوع آن متفاوت باشد. عامل مهم دیگر، تعداد سیلندر‌های قرار گرفته در بدنه‌ی موتور می‌باشد؛ تعداد این سیلندرها می‌تواند از ۱ تا ۳ عدد باشد. هر چه تعداد سیلندر بیشتر شود، قیمت بیمه‌ی موتور نیز بیشتر خواهد شد. بطور کلی، به میزان قدرتمند بودن بدنه‌ی موتور و سیستم آن، قیمت بیمه‌ی آن نیز بالاتر می‌رود.

نرخ بیمه موتور با توجه به این عوامل تعیین می‌شود. قیمت بیمه بدنه موتور در سال ۱۴۰۰ حدود ۶۰۰ هزار تومان برابر است. این مبلغ، رقم مناسبی نسبت به حق بیمه‌ی سایر وسایل نقلیه تلقی می‌شود . پرداخت حق بیمه موتور می‌تواند به شکل قسطی نیز انجام شود؛ از آنجایی که بیمه‌ی موتور‌ها دارای هزینه‌‌ی کمی است، بعضی از این شرکت‌ها پرداخت قسطی حق بیمه را قبول نمی‌کنند. باید توجه داشت که در صورتی که دستگاه موتور سیکلت دارای کم‌ترین امکانات باشد، قیمت بیمه آن به مراتب کم‌تر خواهد شد.

چگونه بیمه موتور ارزان بخریم؟

لذا افراد در صورت تمایل به پرداخت هزینه‌ی کم‌تر می‌توانند به خرید موتورهای ارزان‌تر و ساده‌تر اقدام کنند. برای بیمه کردن موتور خود، باید به عواملی چون جریمه‌ی دیرکرد و همچنین تخفیف‌های عدم خسارت در موتور توجه داشته باشیم. تخفیفات عدم خسارت شامل عدم استفاده صاحب موتور از حق بیمه خود است. برای آگاهی از عوامل موثر بر نرخ بیمه موتور، می‌توان هنگام پرداخت حق بیمه‌ی موتور به شرکت‌ها و مراکز بیمه اطلاعات لازم را از طریق مشورت با کارکنان این مراکز و یا با پرس و جو از دیگران به دست آورد.

هزینه‌ بیمه‌ بدنه‌ی خودرو در سال ۹۹ تقریبا برابر با ۵۰۰ هزار تومان است.

قیمت بیمه‌ شخص ثالث موتور سیکلت

همانطور که قبلا اشاره شد، بیمه‌ی موتور شامل دوسته یعنی بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث می‌باشد‌. در مورد هزینه بیمه بدنه اطلاعاتی بیان شد؛حال به بررسی نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت می‌پردازیم. شاید در ابتدا پرسیده شود که بیمه شخص ثالث چیست و چه کاربردی دارد؟ در پاسخ باید گفت، بیمه‌ شخص ثالث موتور شامل پرداخت هزینه‌ی تمامی خسارات جانی و مالی وارد شده به شخص دیگر در هنگام تصادف و بروز سوانح رانندگی با موتور است‌.

بیمه شخص ثالث موتور چیست؟

اگر در هنگام تصادف با موتور، خود شخص مقصر باشد، در صورتی که موتور سیکلت بیمه داشته باشد، تمام خسارات تصادف توسط بیمه‌گر پرداخت خواهد شد. در صورت دیگر، مقصر بودن راننده‌ی مقابل و بروز خسارت‌های مالی و جانی به راننده موتور، بیمه باید مبلغ خسارت راننده موتور را طبق بیمه‌نامه پرداخت کند. حال در اینجا به بررسی و محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت در سال ۹۹ می‌پردازیم.

چگونه نرخ بیمه موتورسیکلت خود را محاسبه کنیم؟

نرخ بیمه موتور سیکلت ۱۴۰۰ با توجه به انواع مختلف این وسیله‌ی نقلیه:

 • موتور گازی: یک سیلندر، دو سیلندر
 • دنده‌ای سه چرخ

دارای تعرفه‌های مختلفی بوده و قیمت متنوعی دارد‌. طبق آخرین مصوبات، نرخ بیمه شخص ثالث برای موتورهای مختلف به شرح زیر است:

 1. موتورهای گازی چیزی حدود ۴۸۱ هزار تومان
 2. موتورهای یک سیلندر برابر با۵۸۷٫۶ هزار تومان
 3. برای موتورهای دو و سه سیلندر برابر با ۶۴۵٫۵۰۰ هزار تومان
 4. برای موتورهای سه چرخ برابر با ۶۹۴ هزار تومان می‌باشد.

همچنین طبق قوانین جدید وضع شده توسط شورای عالی بیمه، شرایطی برای بالا بردن میزان تعهدات مالی در قبال خسارات بدنی موتور وجود ندارد؛ با این حال در صورت تمایل افراد، شرکت‌های بیمه وظیفه دارند که با دریافت هزینه‌ی بیشتر، تعهدات مالی بیمه شخص ثالث را زیادتر کنند. برای محاسبه‎ نرخ بیمه موتور سیکلت در سال ۱۴۰۰، حق بیمه‌ی شخص ثالث برای وسایل نقلیه با افزایشی حدود ۴۵٫۵ درصد همراه بوده است.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت toobime.com، قیمت بیمه موتورسیکلت خود را از شرکت‌های مختلف استعلام گرفته و پس از مقایسه نرخ بیمه موتور شرکت‌های مختلف، نسبت به خرید بیمه موتور مناسب با شرایط خود اقدام نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *